Záhradnícke fórum 2020

 

Fotogaléria...

Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu vyhlasuje  6. ročník súťaže

Park roka, Záhrada roka a Detail roka 2020

Všetky informácie nájdete na nových stránkach súťaže:

https://zahradaroka.szkt.sk/

Kontakt

Dôležité telefónne čísla, e-mailové adresy, kancelária spoločnosti. Neváhajte a komunikujte!

Čítať ďalej...

Plán činnosti

Pripravované akcie, semináre a tematické exkurzie. Termíny a miesta, kde sa môžeme počas roka 2020 stretnúť.

Pripravujeme...

Súťaž ZPD roka

Všetky podstatné informácie o súťaži Záhrada, Park a Detail 2020 roka nájdete na novej stránke:

https://zahradaroka.szkt.sk

Fotogaléria

Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu okom objektívu. Súčasnosť i minulosť SZKT v obrázkovom kaleidoskope.

Čítať ďalej...

Spúšťame otvorenú diskusiu na aktuálne témy,  budeme radi, ak sa zapojíte so svojim názorom a skúsenosťami. Pilotne bude diskusia prebiehat na Facebooku na stránke SZKT, neskôr i na stránke www.szkt.sk. Obsah príspevku je autorovým názorom, neprešiel jazykovou úpravou. 

 

Štrkové polia a mulčovanie štrkom v zeleni

Neviem ako Vy, ale ja v poslednej dobe narážam na jeden problém. Kam sa pozriem pribúdajú na plochách zelene štrkoviská .
Plochy kamennej drte, osadené v značných rozostupoch trvalkami jogurtovej veľkosti, ktorých naivnou ambíciou je zazeleniť plochu. Nemôžem sa pritom zbaviť pocitu, že rastliny sú tam akosi omylom a podstatou je štrk. Týka sa to nielen súkromných záhrad, ale čoraz častejšie aj verejnej zelene. A to je tragické. Pretože to ľudia začínajú v nevedomosti žiadať. Veď to, čo propaguje TV nemôže byt zlé. Ale je.

Tento trend spustila pred rokmi TV JOJ a jej Hurá do záhrady.
Partia realizátorov tu masívne mulčuje veľké plochy kamennou drťou. Asi nevedia, že pod 10 cm drte s netkanou textíliou terén splesnivie, čim  redukuje rastový potenciál rastlín. Navyše nedodá pôde výživné látky ako kôra svojim zotlením a nik bezo zvyšku drť z plochy v budúcnosti neodstráni. Textíliu spod nej väčšinou taktiež nie (spod kôry áno, nakoľko kôra svoj objem začas rozkladom zredukuje a  textília sama "vylezie"). O estetike tu už ani nehovoriac.  Čo k tomuto trendu vedie ? Nutkanie prísť s niečím novým za každú cenu?  Štrková plocha so solitérnymi kameňmi a rastlinnou dominantou pripadne koryto suchého potoka z oblázkov, či lokálny podsyp levandule s cieľom navodiť "mediterian" je ok.
Je to silný výrazový prvok, ktorý pritiahne pozornosť,  a to je jeho cieľom. Ale mulčovať kamením stovky metrov ? Myslite si páni, že viac pruhov je viac adidas ?

Každý priestor, ak má byť esteticky znesiteľný, musí mať svoju výtvarnú únosnosť.
A tú drť likviduje. Tá totiž vizuálne prebije všetko. Aj rastliny. Ak je jej cieľom pôsobiť čisto a dávať vyniknúť porastu, mám otázku . Videli ste ju po pár rokoch, zašpinenú prachom, zeminou a zvyškami rastlín ? To nevyhrabete a záhradné vysávače frakciu do 2 cm spoľahlivo nasajú čo zničí plastové súkolie v nich. Navyše limitujete výsadby v raste a sťažujete tým, ktorí raz budú Vaše záhrady rekonštruovať, prácu.

 Ešte pár viet k netkanej textílii. Textíliu pôvodne určenú zeleninovým záhonom, sme po zmene režimu našli pri nemeckých cestách. Čiže tam, kde sa ľudia nevyskytujú a údržba všade na svete viazne. Ale asi len my sme si ju vniesli takto masovo do záhrad.  Vo svete to riešia dôsledným odburiňovaním, používaním čistých substrátov a následným kôrovaním či štiepkovaním záhonov.
Takže textília samotná nič moc, ale spod kôry sa dá aspoň odstrániť. Textília v spojení s drťou, to je už iná vec.

Pardon, ale zatiaľ som v drti nenašiel žiaden prínos. A takéto masívne "Drvenie plôch" ani nikde vo svete nezaznamenal. A niečo mi hovorí že biologický materiál najlepšie prosperuje v spojení s bio materiálom. A tým drť nie je. ( Zenové záhrady sem prosím nepleťte, tam štrk evokuje vodu, ktorá dáva vyniknúť ostrovom v japonskom mori  )
Takže zákazníci začínajú drť požadovať a keď ju vidia okrem TV JOJ  i vo verejnej zeleni, stoji to značnú energiu vyhovoriť im to. Samosprávy ju začínajú totiž používať tiež, čo navyše predstavuje značné údržbové i bezpečnostné riziko.

Vo verejnej zeleni, kde údržba kríva podstatne viac než okolo rodinných domov, dávam štrku tak dva roky. Časom sa zašpiní a roznesie po okolí. Trúsi sa na susedné chodníky a komunikácie, kde predstavuje značné bezpečnostné riziko. Viete ako sa chodí po štrku na spevnenej ploche ? Horšie ako na lade. Lebo ten očakávate. Na drti na ceste, vozidlo nezabrzdí (pribúda jej totiž v okolí ciest i na kruhových objazdoch). Vo verejnej zeleni navyše pôsobí ako spevnená plocha a nie ako záhon, čím nabáda ľudí k vstupu na plochu a urýchľuje tak proces devastácie čerstvo vysadenej zelene.
Záhrada má byť o zeleni páni z Hurá do záhrady. Mulč rastliny nenahradí. Začnite ich používať v rozsahu a parametroch ktorý si zaslúžia a pochopte, že mulčovať kameňom netreba.
 
Uvedené dokladám obrázkami z TV JOJ i verejnej zelene.
Rád by som nielen na tomto fóre načal debatu o "prospešnosti" tohto trendu. Verím, že sa pripojíte.

Ing. Brabec
Január 21           

 

          

 

facebook icon