Exkurzia do nemeckej okrasnej škôlky Lorberg Quality Plants v Tremmen

Na základe pozvania pracovníkov škôlky sa v dňoch 26.9.- 28. 9. 2023 sa členovia a sympatizanti Spoločnosti pre záhradnú tvorbu so sídlom v Nitre, zúčastnili odbornej exkurzie v okrasnej škôlke Lorberg

Exkurzia do nemeckej okrasnej škôlky Lorberg Quality Plants v Tremmen

Nosným programom bola jej detailná prehliadka pestovaných rastlín, ktorá bola sprevádzaná odborným výkladom pracovníkov škôlky, ktorí sa nám plne venovali  a trvala prakticky celý deň. 

V deň príchodu sme  v spoločnosti autora diela –  Park am Gleisdreieck  navštívili verejný park spravovaný komunitou, nachádzajúci sa na ploche bývalej železnice. Ponúka ružové záhrady, tienisté zákutia a chodníky pre skejtbordistov i bežcov, cyklistov a množstvo oddychových zón. Park bol v čase našej prehliadky mohutne využívaný.

Okrasná škôlka Lorberg je jednou z najväčších a najstarších okrasných škôlok v Európe. Momentálne je vo vedení firmy Stefan Lorberg, ktorý predstavuje už 6. generáciu tejto rodinnej firmy. Jeho syn Daniel s ním spoločne zdieľa kanceláriu, aby bol jedného dňa pripravený prevziať firmu a pokračovať tak ďalej v rodinnej tradícii.  

História

V roku 1843 založil G. H. Lorberg ružovú škôlku v Berlíne, ktorej sortiment a plochy postupne rástli. Škôlka sa postupne rozširovala a rovnako sa rozrastal aj Berlín. Tak sa hľadala nová lokalita, ktorá by poskytla vhodné podmienky a zároveň umožnila postupné rozširovanie. V roku 1988 sa firma presťahovala do dedinky Tremmen (západne od Berlína), kde má svoje hlavné sídlo a pestovateľské plochy dodnes. V roku 2003 vzniklo záhradné centrum v Berlíne – Kleinziethen, od roku 2007 existuje tiež pobočka v Baden-Baden a v minulom roku pribudli nové plochy na severe Nemecka, pri Hamburgu. Tieto ďalšie plochy, s rôznymi podmienkami umožňujú pestovanie rôznych druhov a rozšíriť ponuku vlastných výpestkov. Dnes kultivuje na ploche s rozlohou cez 800 ha a vyváža rastliny do 30 zemí. 

Prírodné podmienky

Lokalita v dedinke Tremmen je výhodná pre pestovanie rastlín hlavne preto, že v piesčito-ílovitých pôdach sa vyvíjajú robustné a zdravé rastliny, s bohatým koreňovým systémom. Zároveň sa nachádza v klimazóne 7A s teplotami od -30 do +30°C s kontinentálnou, v zime chladnou klímou, chudobnou na zrážky. Tieto podmienky spôsobujú, že rastliny rastú pomalšie a zákazník tak dostane vyzreté, robustné rastliny, aklimatizované na naše klimatické podmienky, na chladné polohy a suché periódy. 

Sortiment

Škôlka  dodáva kompletný sortiment rastlín (kry, trvalky, ovocné dreviny, bambusy, ruže, mediteránne rastliny). Sama sa špecializuje na produkciu drevín. Ostatné skupiny rastlín pochádzajú od dlhodobých, overených dodávateľov a ručí za kvalitu svojim menom. Škôlka má pre každú spolkovú zem v Nemecku a každú krajinu svojho odborného poradcu (zástupcu). Títo poradcovia umožňujú jednoduchšiu a pohodlnejšiu komunikáciu v rodnom jazyku a možnosť byť osobne na mieste výsadby, ak je potrebné. Jednou z významných služieb škôlky je odborné poradenstvo a asistencia pri projektoch, od ich samého začiatku až po dodávku a výsadbu rastlín. Špeciálnym oddelením je „Rent a tree“ -prenájom vzrastlých rastlín v nádobách na akcie pre film a iné podujatia .

Ekológia

Škôlka Lorberg spolupracuje s Berlínskymi univerzitami na rôznych výskumných projektoch. Medzi najvýznamnejšie patrí napríklad vývoj a sledovanie sortimentu stromov do ulíc alebo pokusy s integrovanou ochranou vďaka špeciálnym letničkovým výsevom medzi rady stromov.

Hlavná produkcia škôlky

 • Široký sortiment alejových stromov– od veľkosti od 14/16 až do 100cm +
 • Dreviny neobyčajných tvarov –charakterové stromy
 • Tvarované dreviny (viackmene, dáždnikové tvary, strechy, špaliere, oblúky, …)
 • Predpestované živé ploty a steny
 • bonsaje (vypestované v Nemecku), ale aj originálne “Niwaki” z Japonska
 • dreviny na zákazku napríklad rastliny do historických parkov (vytvorené na mieru v spolupráci s pamiatkovou ochranou), do zoo alebo na výstavy
 • škôlka je nositeľom licencie pre pestovanie a predaj rezistentných brestov  – Ulmus Resista –  odolných voči grafióze

Kontaktná osoba pre slovenských zákazníkov : Ing. Zuzana Grečnárová, email : grecnarova@lorberg.com, DE tel.:+49(0)162 294 8655, SK tel.:+421 950 536 379

 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen
 • Exkurzia do okrasnej škôlky Lorberg Tremmen

Diskusia k článku: "Exkurzia do nemeckej okrasnej škôlky Lorberg Quality Plants v Tremmen"

Sledujte SZKT aj na facebooku

Sledujte SZKT aj na facebooku

Na našej fanpage nájdete novinky, aktuálne informácie aj reporty z podujatí.

arrow-up