Milé kolegyne, kolegovia, priatelia, ďakujeme Vám za aktívnu diskusiu k Štrkovým plochám, ktoré sa objavujú vo verejných a súkromných priestoroch.
Štrk ako mulč
Úlohou mulču je predovšetkým obmedzovanie rastu burín a zabránenie odparovaniu vody z pôdy. Táto technológia však funguje len čiastočne, takže ilúzia bezúdržbovej výsadby je zavádzajúca a mylná. Navyše žiaden mulč nenahradí kvalitnú prípravu a odburinenie pôdy pred výsadbou. Aj mulčovať sa dá dobre aj nesprávne, čo dokazujú mnohé príklady z praxe. V podstate môžeme používať mulče organické a anorganické. Každý z druhov mulčov má svoje výhody aj nevýhody (netkaná textília resp. kombinácia textília + mulč je nevhodná a škodlivá!). Preto je dôležité poznať ich vlastnosti a rozdiely medzi nimi. Podstatou záhonov sú však rastliny v nich vysadené, mulč je len pomocný materiál. A preto založenie záhonov vyžaduje predovšetkým dobrú znalosť použitých rastlín, ich vlastností a pestovateľské nároky.
Aj štrk môže byť vhodným mulčovacím materiálom pre niektoré druhy rastlín, ktorým naopak organický mulč nevyhovuje a škodí. Pokiaľ je mulčovanie štrkom prevedené s jasným funkčným a estetickým zámerom, podložené dobrými znalosťami nárokov vysádzaných rastlín, pri dodržaní správnych technologických postupov založenia výsadby, má aj mulčovanie štrkom v záhradnej a krajinárskej tvorbe svoje miesto.
Diskutabilné je masívne použitie štrku a drveného kameniva v záhonoch rastlín, ktoré anorganický mulč vyslovene nevyžadujú a naopak organický mulč by bol prospešný. Dôsledkom je znehodnocovanie pôdy, prehrievanie prostredia a akumulácia tepla, problematická je obnoviteľnosť plochy zelene pri dožití výsadby.
Štrkové polia
To, k čomu smerovala väčšina negatívnych reakcií v diskusii, je vytváranie štrkových polí namiesto plôch zelene. Verejné priestranstvá v mnohých mestách aj v dedinách, záhrady pri rodinných domoch zaplavilo masívne mulčovanie plôch štrkom a kamenivom so sporadicky vysadenými rastlinami, ktoré sú len doplnkom v tomto „výtvarnom“ stvárnení. Namiesto plôch udržiavanej zelene vznikajú v našich mestách obrovské štrkové polia. Bohužiaľ tieto úpravy často postrádajú aj primeranú estetickú úroveň. Podporované populárnymi mediálnymi reláciami, šíria sa ako epidémia v súkromných záhradách, často však aj v záhradách navrhovaných a realizovaných záhradníckymi firmami, o amatérskej ľudovej tvorivosti ani nehovoriac. V mestách sa stali štrkové polia akousi „módnou záležitosťou“ a rozširujú sa ako nevhodné stereotypy bez súvislostí, vzťahu k prostrediu, hlbšieho významu a estetickej úrovne, zato ale so všetkými negatívnymi následkami opísanými v diskusných príspevkoch.
Jedným z cieľov SZKT je šírenie odborných poznatkov, preto SZKT ako profesijná organizácia:
- upozorní otvoreným listom tvorcov spomínaných televíznych relácií na nevhodnosť propagácie týchto (aj iných) nevhodných trendov,
- v rámci osvety a informovanosti laickej i odbornej verejnosti vyvinieme aktivitu k uverejneniu odborných príspevkov v dostupných tlačových médiách,
- našim zámerom je šíriť osvetu aj prostredníctvom organizácií ako je napr. Združenie miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska,
- do programu akcií SZKT zahrnieme semináre zamerané na túto problematiku.
Zodpovednosť je však aj na každom z nás, kto pracujeme v odbore. Odmietnuť nevhodnú požiadavku investora by malo byť otázkou profesijnej hrdosti, tá však musí mať oporu vo vzdelaní, vedomostiach a znalostiach overených praxou. Laické, povrchné a nevhodné riešenia prestíž nášho odboru a stav nášho prostredia nezlepšia.
Problém je aj v tom, že v našom odbore pracuje veľa laikov; záhradníkom môže byť každý aj bez príslušného vzdelania. Poskytovanie služieb v záhradníctve, vykonávanie parkových, sadových a záhradných úprav je zaradené medzi voľné živnosti. Nemali by tieto činnosti patriť medzi remeselné alebo viazané živnosti? Ale to už je otázka pre inú diskusiu…